Telefon: +420 608 314 315 | Email: omsbn@seznam.cz | Adresa: Erbenova 134, 256 01 Benešov | ČÚ: 51-4479070227/0100 | IČ: 67777015 | Datová schránka: 99wjx6q

Základní informace

Zjištěn výskyt svalovce u divočáka!

V České republice byl po více než dvou letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u divočáka dovezeného z Polska

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Praze v tomto týdnu potvrdilo přítomnost larev trichinel u dvou kusů prasat divokých dovezených do zvěřinového závodu v Karlovarském kraji z Polska.
Naposledy byl výše zmíněný parazit v ČR zjištěn v červenci 2019 u divočáka uloveného na Uherskohradišťsku.
Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou i dovezenou černou zvěř na výskyt trichinel.
Dva kusy prasat divokých byly součástí zásilky více než 200 kusů dovezených na Silvestra do zvěřinového závodu. Provozovatel splnil svou povinnost a příjem zásilky řádně ohlásil místně příslušné krajské veterinární správě. Ta následně hned po příjmu zásilky v rámci veterinární prohlídky odebrala vzorky a ty odeslala k vyšetření do SVÚ. SVÚ v úterý 4. ledna 2022 potvrdil přítomnost larev svalovce ve vzorcích ze dvou zvířat. Oby kusy budou zlikvidovány v asanačním podniku.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo v tehdejším Československu v 50.  letech 20. století. U prasat domácích v ČR se parazit dlouhodobě nevyskytuje.

„Právě kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo podle předběžných výsledků v ČR (včetně kusů z dovozu) vyšetřeno zhruba 230 000 prasat divokých z toho asi 2900 dovezených ze zahraničí (Německa a Polska),“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují.
V roce 2020 nebyl zaznamenán žádný případ záchytu trichinel u prasete divokého.
V roce 2019 se jednalo o jeden případ.
V roce 2018 se jednalo o pozitivní nález u jednoho divočáka uloveného na Liberecku a tři pozitivní nálezy u divočáků dovezených do ČR z Maďarska.
Od roku 2014 se monitoring výskytu trichinel provádí také u uhynulých či utracených lišek a psíků mývalovitých.
V roce 2020 bylo pozitivních deset ze zhruba 2700 odebraných vzorků.

 Petr Vorlíček
Tiskový mluvčí SVS