Zlatá srnčí trofej 2024
V Neveklově proběhlo okresní kolo soutěže Zlatá srnčí trofej
Třetí květnová sobota letošního roku se probudila do mírně zamračeného dne, který příliš nelákal k realizaci venkovních aktivit. Toto počasí však neodradilo pořadatele ani nadšené příznivce myslivosti a přírody k účasti na tradiční akci, kterou byla soutěž ZLATÁ SRNČÍ TROFEJ. Soutěž, jenž se konala 18. května 2024, pořádal OMS Benešov v areálu Základní školy Jana Kubelíka v Neveklově. Od časných ranních hodin se do areálu školy sjížděli děti i dospělí s více či méně patrnou nervozitou, ale především plni nadšení a očekávání, co jim tento den přinese. V 9:00 hodin oznámila slavnostní fanfára trubačů oficiální zahájení soutěže, kterého se ujal Ing. Petr Hrma, předseda kulturně-propagační komise OMS Benešov, společně se svou manželkou Ing. Ivou Hrmovou.
Dále účastníky přivítal 2. místopředseda OMS Benešov Ing. Martin Dušek a zástupce OMS Příbram Radek Podhorecký, předseda myslivecké komise. Slovo řečníků pak doplnil starosta města Neveklov Ladislav Trumpich a popřál všem soutěžícím mnoho úspěchů. Ing. Petr Hrma a Ing. Iva Hrmová seznámili všechny účastníky se všemi disciplínami, organizací a pravidly soutěže, upozornili na bezpečnost. Poté zazněla další slavnostní fanfára, jež ohlásila začátek soutěže.
Průběh soutěže
Význam a popularitu této tradiční myslivecké soutěže dokládá stále zvyšující se počet přihlášených dětí. Zatímco v předešlých letech se soutěže zúčastňovalo okolo 60 dětí, minulý rok počet soutěžících skokově stoupl na 118 dětí. V letošním roce si přišlo vyzkoušet své myslivecké a přírodovědné znalosti 125 malých zájemců (z toho 21 dětí z OMS Příbram). Soutěž probíhala ve třech okruzích – na vnitřní stezce, vnější stezce a v písemném testu. Vnitřní poznávací stezka, která byla letos s ohledem na horší počasí instalována v chodbách školy, obsahovala 60 úkolů. Ke každému úkolu se vztahovaly tři otázky, přičemž se děti snažily vybrat tu jedinou správnou. Úkoly se vztahovaly například k určení preparátů, lebek, shozů a paroží, kůží a kožek, určování plemen psů a správných kynologických pojmů, pojmenování součástí myslivecké výstroje a výzbroje včetně kynologických pomůcek. Okruh vnější stezky vedl soutěžící děti okolní neveklovskou přírodou, jež z větší části procházela lesem. I zde čekalo na děti 60 otázek v podobě poznávání a určování různých druhů rostlin, stromů, pobytových stop nebo mysliveckých zařízení. Třetí disciplína, která byla zaměřena na teoretické znalosti v oblasti mysliveckých zvyků a tradic, mysliveckou mluvu a další myslivecké vědomosti z oblasti zoologie a etologie zvěře, mysliveckého střelectví, lovectví a kynologie, byl písemný test, ve kterém si malí účastníci museli poradit dle kategorie s 20 obrázkovými nebo 50, resp. 80 psanými otázkami. Soutěže jsem se po celý den zúčastnila v roli „pomocníka v záloze“, což obnášelo to, že jsem se snažila organizačně pomoct tam, kde bylo zrovna potřeba. A tak mohu potvrdit, že všechny tři disciplíny byly perfektně připravené a všechny okruhy zorganizované tak, že se jednotlivé skupiny dětí plynule střídaly na vnější a vnitřní stezce a písemném testu. Nikde se netvořily dlouhé fronty ani nevznikaly zbytečné prostoje. Vnímala jsem soustředění dětí, které řešily písemné testy, sledovala jsem soutěžící, kteří se snažili správně určit a zapsat odpovědi na vnitřní stezce do své listiny a se zájmem jsem si prošla celou vnitřní i vnější stezku, kde jsem viděla, že děti s respektem dodržují dané rozestupy, aniž by měly tendenci navzájem se radit s ostatními soutěžícími dvojicemi nebo jednotlivci. U každé stezky i písemných testů zajišťovali organizaci a případnou pomoc mladí myslivci a myslivkyně, kteří/é svou činnost prováděli velmi zodpovědně a zároveň byli vstřícní/é k případným dotazům soutěžících dětí.
Jak vnímaly soutěž děti
Na vnější i vnitřní stezce jsem se s několika dětmi zapovídala a dověděla se, jak moc je, nebo není pro ně soutěž náročná.
11.letý Honza z mysliveckého kroužku Jezevci Netvořice se zúčastnil soutěže poprvé. „Nejlehčí se mi zdála vnější stezka, naopak nejtěžší vnitřní stezka. Soutěž mě bavila, příští rok bych se rád opět zúčastnil.“
12.letá Jasmínka ze stejného mysliveckého kroužku prozradila, že se soutěže účastní již pátým rokem. Nejlehčí se jí zdála rovněž venkovní stezka, dokonce celkově lehčí než vloni…(možná to však bylo tím, že již získala spoustu znalostí z činností v kroužku a zkušeností na předešlých soutěžích a úkoly tedy již zvládá s lehkostí). „Nejtěžší pro mě byly písemné testy, konkrétně jsem si nebyla jistá nemocemi u zvířat. Na myslivosti mě nejvíc baví celková ochrana přírody.“
Pro 13.letou Marinu, jež je na soutěži druhý rok, byla nejlehčí také venkovní stezka, nejvíce ji dala zabrat vnitřní stezka. „Myslivosti se věnuji hlavně kvůli rodičům, kteří jsou oba myslivci, a chci pokračovat v rodinné tradici. Docházím do mysliveckého kroužku Jezevci Netvořice a na přírodě se mi nejvíce líbí ten klid, když v ní jsem.“
Soutěž si také užívali 7.letí spolužáci Jirka a Tobík, oba z mysliveckého kroužku Sedlec-Prčice. „Jsem na soutěži poprvé a nejlehčí pro mě byly písemné testy, naopak nejtěžší se mi zdála venkovní stezka. Na myslivosti se mi líbí práce se psy a hony“, sdělil se Jirka. „Já jsem na soutěži již podruhé, vloni jsem se umístil na 3. místě v kategorii 0. Pro mě byla nejlehčí vnitřní stezka a nejtěžší také stezka venku. Na myslivosti mě baví pozorování zvířat, když jdu s tátou do lesa“, rozpovídal se Tobík.
Za myslivecký kroužek Vlčata Miličín soutěžil mimo jiné také 8.letý Honzík. „Na soutěži jsem podruhé. Nejlépe se mi dařily písemné testy, nejtěžší byla venkovní stezka. Nevím, jestli budu myslivec, ale moc mě baví příroda. Zábavná je i tato soutěž, příští rok chci přijít zase. Můj praděda byl myslivec, ale teď už do lesa nechodí, jen na schůze“, pochlubil se Honzík.
13.letý Martin z mysliveckého kroužku Liščata Benešov uvedl: „Snadná se mi zdála vnitřní stezka, nejtěžší pro mě byly písemné testy. Jsem z myslivecké rodiny – myslivec je táta, máma, brácha a děda. Mám rád procházky se psem – máme maďarského krátkosrstého ohaře, rád chodím na čekanou“.
Pro 12.letou Veronika z mysliveckého kroužku Puštíci Netluky byla nejlehčí vnitřní stezka a za nejnáročnější považuje venkovní stezku. „Letos je to již má sedmá účast na ZST, vloni jsem skončila na 2.místě v kategorii A. Jsem z myslivecké rodiny, líbí se mi scházet se s kamarády se stejnými zájmy, jsou na sebe všichni hodní. Jsem ráda v přírodě, je to uklidňující.“
9.letá Štěpánka z Kroužku ochránců přírody a myslivosti při ZŠ Votice řadí vnitřní a vnější stezku na stejnou úroveň obtížnosti, za nejtěžší pokládala písemné testy. „Na soutěži ZST jsem letos potřetí, vloni jsem se umístila na třetím místě v kategorii 0. Mám ráda zvířata a chtěla bych chránit přírodu. Jsem obklopena mysliveckou rodinou – myslivec je taťka, děda, praděda, teta a taky prababička, která vede náš myslivecký kroužek“, pochlubila se Štěpánka.
Z rozhovorů s dětmi jasně vyplynulo, jak velký vliv má na jejich rozvoj a zájmy rodina a kamarádi. Většina z dětí, se kterými jsem mluvila, se zaujetím vyprávěla o tom, co podnikají v rámci myslivosti nebo ochrany přírody se svými rodiči, dalšími rodinnými příslušníky a kamarády. Je potěšující, že v dnešní přetechnizované době vede řada dospělých nejmladší generaci k tak ušlechtilým zájmům.
Vyhlášení vítězů a celkového pořadí soutěže
Děti byly rozdělené podle věku do soutěžních kategorií 0, A, B, v každé kategorii bylo vyhlášeno pořadí všech dětí dle jejich úspěšnosti. Soutěž byla hodnocena tak, že každé dítě mělo celkový počet dosažených bodů v každé disciplíně a následné sečtení těchto bodů určilo pořadí jednotlivců ve všech zmíněných kategoriích. V disciplínách soutěžily děti z OMS Benešov a OMS Příbram.
Výsledky soutěže dětí z OMS Benešov:
Kategorii 0 – děti předškolního věku a děti docházející do 1. a 2. třídy ZŠ:
- Eliška Frauenterková, Koloušci z Vlašimi – 127 bodů
- Jonáš Charvát, Jezevci z Netvořic – 125 bodů
- Klára Sajverová, Koloušci z Vlašimi – 108 bodů
Kategorii A – děti docházející do 3. – 5. třídy ZŠ:
- Vojtěch Luňáček, Koloušci z Vlašimi – 196 bodů (pozn. loňský vítěz národního finále)
- Vít Zdeněk, Jezevci z Netvořic – 150 bodů
- Filip Špáta, Kroužek ochránců přírody a myslivosti při ZŠ Votice – 135 bodů
Kategorie B – děti docházející do 6. – 9. třídy ZŠ:
- Lukáš Moc, Koloušci z Vlašimi – 207 bodů
- Martin Dušek, Liščata z Benešova – 192 bodů
- Natálie Chlistovská, Kroužek ochránců přírody a myslivosti při ZŠ Votice – 186 bodů
Výsledky soutěže dětí z OMS Příbram:
Kategorie 0 - děti předškolního věku a děti docházející do 1. a 2. třídy ZŠ:
1. Tobiáš Peroutka, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 90 bodů
2. Justýna Endrychová, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 73 bodů
3. Jiří Dráb, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 67 bodů
Kategorii A – děti docházející do 3. – 5. třídy ZŠ:
1. Metoděj Endrych, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 94 bodů
- Beáta Bálinková, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 89 bodů
- Hynek Dušek, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 88 bodů
Kategorie B – děti docházející do 6. – 9. třídy ZŠ:
1. Timotej Endrych, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 140 bodů
- Vojtěch Říha, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 133 bodů
- Karel Souček, myslivecký kroužek Sedlec Prčice – 123 bodů
Vítězové si zaslouží velkou gratulaci, ale pochvala jistě patří všem soutěžícím dětem za jejich snahu a nadšení v soutěži a zájem o myslivost a přírodu. Vítězové budou reprezentovat OMS Benešov a OMS Příbram v národním kole, které se bude konat v Zálesí, Mladé Bříště, okres Humpolec během letních prázdnin.
Děti doprovázel hojný počet dospělých – rodičů, prarodičů a vedoucích mysliveckých kroužků, i těm se sluší poděkovat za jejich podporu dětí při získávání přírodovědných a mysliveckých znalostí a vedení dětí k tak ušlechtilému zájmu. Během soutěže prokazují děti své znalosti zaměřené na myslivecké zvyky a tradice, kynologii, zoologii, péči o zvěř, lovectví, střelectví, botaniku a dendrologii, ale jde také o setkávání s dalšími vrstevníky a vychovateli, společné sdílení a rozšiřování svých vědomostí a dovedností. Děti, které se zajímají o přírodu a myslivost vynikají přirozenou přírodovědnou inteligencí, vnímají důležitost ochrany životního prostředí, učí se lásce, respektu a úctě k přírodě v celé její šíři. Tyto děti zpravidla vycházejí z rodinného zázemí zaměřeného na myslivost nebo „jen“ na lásku a ochranu přírody, nebo se jednoduše přidaly ke kamarádům z mysliveckých nebo přírodovědných kroužků, kteří již mají s myslivostí své zkušenosti. Pro děti jsou tato setkávání velmi přínosná, učí se společně poznávat a vnímat zákonitosti přírody, učí se v ní být a chránit ji. Je to velká deviza do jejich budoucího života, ale také deviza pro celou naši společnost.
Doprovodný program soutěže
Celodenní soutěž zahrnovala zajímavé doprovodné aktivity, které byly k dispozici dětem i dospělým v prostoru areálu i okolí základní školy Neveklov. Své střelecké dovednosti si děti vyzkoušely střelbou z luku, kterou zajistil Lukostřelecký klub Votice. Střelba probíhala pod dohledem dospělých, kteří toto stanoviště odborně zajišťovali. Správně zamířit a trefit cíl si děti zkoušely také pomocí leaserového střílení, jež bylo připraveno ve vestibulu školy. Plno bylo také u stanoviště, kde si děti z polotovarů a za vedení členů organizačního týmu, kompletovaly rehkovníky, ptačí budky pro rehka domácího - ptáka roku 2024, jež si poté mohly odnést domů pro umístění na vhodné místo. Do výroby budek se však se stejnou horlivostí jako děti, pustili i někteří jejich rodiče a sourozenci či doprovod. Nechyběly ani skvělé poslechové ukázky trubačů v podání Milana Zápotockého, Martina Duška, Davida Vojty a Pavla Milčínského, kteří seznamovali přítomné s různými druhy fanfár, jež se hrají u rozličných mysliveckých a loveckých příležitostí. Panely umístěné na nádvoří školy a uvnitř školy svými fotkami a popisky velmi poutavě prezentovaly náročnou celoroční práci jednotlivých mysliveckých kroužků, kterých působí na okrese Benešov osm a jeden na okrese Příbram. Zajímavá byla rovněž kynologická ukázka, kdy policistky předvedly práci policejních psů. O doprovodný program byl značný zájem a mezitím organizátoři vyhodnotili výsledky jednotlivých soutěžících dětí. Přestože počasí se v průběhu dne spíše mračilo, o to víc zářily dětské oči v napínavé chvíli před vyhlášením výsledků soutěže. V areálu školy se shromáždili všichni dospělí a hlavně děti. Z úst Ing. Ivy Hrmové se všechny děti dověděly, na jakém místě se v jednotlivých kategoriích umístily a jaký počet bodů získaly. Všechny děti dostaly dárkové předměty a protože, jak prohlásil Ing. Petr Hrma – vítězové byly vlastně všechny děti, které se soutěže zúčastnily, tak i krásné dřevěné medaile dostali všichni. Vítězové, kteří se umístili na předních pozicích dostali navíc další dárkové předměty a poháry. Vyhlášení výsledků doprovázel velký potlesk a neodmyslitelné fanfáry.
Poděkování
Poděkování a hodnotné ceny obdrželi také vedoucí kroužků za své celoroční nasazení a trpělivost při vedení dětí za poznáváním přírody a učení základů myslivosti. Při slavnostním nástupu jim poděkoval předseda OMS Benešov Ing. Jan Slabý a zástupce OMS Příbram Radek Podhorecký. Nelze si představit jakoukoliv mysliveckou akci bez trubačů. Trubačské umění patří neodmyslitelně k mysliveckým zvykům a čtveřice trubačů na vysoké hudební úrovni podtrhovala důstojnost soutěže. Velký obdiv a uznání patří manželům Ing. Petru Hrmovi a Ing. Ivě Hrmové za profesionální přípravu a organizaci celé akce, která proběhla na velmi vysoké úrovni, což ocenili veřejně účastníci soutěže při závěrečném děkování. Závěrečné poděkování všem zúčastněným za bezchybný průběh soutěže pronesl Ing. Petr Hrma, a slavnostní tečkou byla poslední slavnostní fanfára.
Zajištění soutěže by se neobešlo bez finanční a věcné podpory, poděkování patří tedy rovněž sponzorům, a to Středočeskému kraji, městu Neveklov, městu Benešov, ČMMJ, MAS Posázaví o.p.s., PEFC Česká republika, MOKATE Czech s. r . o., Wrigley Confections ČR, kom. spol., Stravování Turek s. r. o., Sellier & Bellot, a. s., Druckvo, spol. s r. o., Servis Centrum Vysočina s.r.o., AGRALL zemědělská technika a.s., Agroles s. r. o., PEKASS a.s., Unikont Group s.r.o., Top Parts Czech s. r. o., Jiřímu Švejdovi, Dis., Ing. Petru Hrmovi.
Velký dík patří hlavně všem, kteří se podíleli na organizaci a zajištění průběhu celého dne, a to Anetě Blehové, Renatě Marešové, Ludmile Brabcové, Lence Vopálka Melicharové, Jitce Raisové, Kateřině Gruberové, Barboře Urbanové, Natálii Slavatové, Daně Kuthanové, Davidu Vojtovi, Danu Slavatovi, Zdeňku Kůtovi, Elišce Štikové, Martinu Duškovi, Jiřímu Švejdovi, Ladislavu Strakovi, Gabriele Mošovské, Mirce Strakaté, Josefu Jiráskovi, adeptům kurzu o první lovecký lístek, trubačům, zástupcům OMS Příbram a všem ostatním vedoucím kroužků a dospělým, kteří se aktivně zapojili do organizace průběhu dne.
Mgr. Mirka Strakatá
Zlatá srnčí trofej – o soutěži
Zlatá srnčí trofej (dále ZST) je tradiční, přírodovědná soutěž, pořádaná Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ). Smyslem soutěže je umožnit setkání dětí s hlubším zájmem o přírodu, a její ochranu a myslivost. Soutěž umožňuje ověřit a porovnat znalosti dětí z těchto oblastí a je díky obětavým organizátorům realizována na vysoké vědomostní úrovni již mnoho let.
Pravidelná soutěžní klání umožňují i další inspirace pro děti i vedoucí přírodovědných kroužků k dalším druhům činností v přírodě a pro přírodu a myslivost. Koordinací soutěže na celostátní úrovni a pořádáním Národního kola je pověřeno ČMMJ. Na úrovni místních a okresních kol s ní však dlouhodobě spolupracuje řada pořadatelů ze spřízněných organizací a subjektů (např. ČSOP, Národní parky, DDM, školská zařízení, občanská sdružení apod.)
Tato soutěž by si zasloužila, aby jejím spoluvyhlašovatelem bylo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (soutěž zařazena v kategorii typu B), podobně jako je tomu u dalších soutěží pořádaných jinými NNO např. Zelená stezka - Zlatý list nebo Ekologická olympiáda, které pořádají ČSOP.
Tradice soutěže sahá až do sedmdesátých let minulého století, kdy byla ZST soutěží kroužků Mladých přátel myslivosti a ochrany přírody při ČMS a přírodovědných oddílů. V roce 1983 tehdejší ČMS obdržel od Mezinárodní myslivecké rady CIC kulturní cenu za nejlépe propracovaný systém práce s mládeží. V roce 2020 oslavila 50 let svého trvání.
Pro přípravu na soutěž organizuje ČMMJ téměř ve všech okresech jeden i více přírodovědných kroužků, kde se dětem celoročně věnují proškolení a osvědčení vedoucí.
Dnes je soutěž otevřená všem dětem bez ohledu na to, jestli navštěvují celoroční přípravu v kroužku nebo nikoli.
Smysl a cíle soutěže
Hlavní cíle ZST jsou:
- Prohlubovat zájem dětí a mládeže o přírodu, o myslivost, o jejich ochranu a rozšiřovat povědomí i o ekologickém chování člověka, s ohledem na VUR.
- Prezentovat myslivost a činnost myslivců jako tradiční způsob hospodaření v krajině (národní dědictví UNESCO).
- Spolupracovat s MŠ, ZŠ a SŠ, zejména v oblasti EVVO.
- Umožnit vzájemné setkávání kolektivů dětí a mládeže s podobnými zájmy a zaměřením.
- Nabídnout dětem možnost ověřit si své znalosti a motivovat je k jejich dalšímu rozvoji v rámci VUR.
- Umožnit dětem veřejně prezentovat své aktivity a formulovat nabyté znalosti.
- Podpořit spolupráci dětí v rámci setkávání s jinými subjekty (ČSOP, Národní parky) a kolektivů s přírodovědným zaměřením. Inspirovat děti i vedoucí kolektivů k dalším druhům činností v přírodě a pro přírodu.
- Umožnit dětem, které prokáží největší znalosti a zájem, setkání s kvalitními lektory a odborníky.
- Nabídnout dětem odborné exkurze do myslivecky, geograficky a ekologických zajímavých míst v oblasti obornictví, bažantnictví, odchovů vodního ptactva, stanic handicapovaných živočichů, zoo koutků a zoo zahrad, muzeí, krajinářsky zajímavých komplexů.
- Nabídnout dětem kromě vlastní soutěže zajímavý a smysluplný program v přírodě během celého roku.
PROPOZICE
Soutěž je rozdělena do dvou věkových kategorií a je organizována celostátně ve dvou nebo třech kolech:
(v případě malého zájmu je pořádáno přímo okresní kolo)
Kategorie A pro žáky 3. – 5. třída ZŠ včetně
Kategorie B pro žáky 6. – 9. třída ZŠ včetně
Místní kolo (duben - květen) probíhá v kroužcích, ve školách nebo v DDM. Obsahuje krátký vědomostní test a praktickou poznávací stezku s mysliveckými a přírodovědnými exponáty.
- Okresní kolo (duben - květen) pořádá Okresní myslivecký spolek (OMS) ve spolupráci se ZŠ, DDM, ČSOP a ostatními přírodovědnými organizacemi. Je otevřena pro všechny zájemce o myslivost a ochranu přírody. Obsahuje vědomostní test a praktickou poznávací stezku v přírodě s mysliveckými a botanickými exponáty (předměty praktické myslivosti, pobytové stopy zvěře, stromy, keře a byliny). Vítěz okresního kola postupuje do národního kola.
- Národní kolo (červenec - srpen) je vyvrcholením soutěže a postupuje do něj vítěz okresního kola. Automaticky do něj postupují soutěžící umístění na prvních třech místech v předešlém ročníku. Národní kolo je otevřené pro všechny zájemce o myslivost a ochranu přírody. Probíhá formou 14 ti denního soustředění pro každou kategorii zvlášť. Jeho náplní jsou vycházky do přírody spojené s praktickou výukou myslivosti a ochrany přírody, dílčí praktické soutěže, sportovní a společenské aktivity, zábavné a sociální hry, testy zručnosti, kvízy a základy tábornictví. Setkání s kvalitními lektory a odborníky. O vítězi rozhoduje náročný teoretický test a praktická poznávací stezka.
Hodnocení soutěže
Celkové hodnocení je součtem bodů za část teoretickou (zkušební test) a praktickou (terénní poznávací stezky). Platí pro všechny kola soutěže. Rozhodující je počet bodů z praktické části, který v případě rovnosti celkových bodů určuje lepší umístění. Znalosti jsou posuzovány pro obě kategorie v těchto oblastech: základy znalosti o pobytu v přírodě, botanika a ochrana životního prostředí, myslivecká výchova, myslivecká zoologie, péče o zvěř, lovectví a střelectví, myslivecká kynologie a základy první pomoci.